A legjobb, ha a hajunk porózitását figyelembe vevő olajat választunk. Vajon miért lehet az, hogy az egyik olaj lelapítja a hajat, a másik pedig göndöríti? A titok az olajok szerkezetében van, egészen pontosak az azokban található molekulák méretével van összefüggésben. Az olajok különböző molekula mérettel rendelkező zsírsavakból állnak. Nyilván nem minden egyes molekula illik minden hajtípushoz.

Tehát az olaj kiválasztásánál figyelembe kell venni a benne található zsírsavakat. Ez az egyetlen módja, hogy hajunk porózitásához válasszunk megfelelő terméket.

Haj porózitás – Mit is jelent ez?

A haj porózitása nem más, mint egy paraméter, ami leírja hajunk aktuális állapotát. A fogalom a haj külső struktúrájának megfigyeléséből alakult ki, egész pontosan a kutikulák megfigyeléséből, melyekből a haj felépül. A kutikulák nem szorosan a hajfelszínhez igazodnak. Hanem különbözőképpen rendeződnek el a hajfelszínen. Ez az elrendeződés sokat elárul a hajunk minőségéről, aktuális állapotáról. Például, amint hajunk elkezd sérülni, a kutikulák felemelkednek. Minél töredezettebb és sérült a haj, a kutikulák annál jobban meg vannak emelkedve és ez egyben azt is jelenti, hogy a haj porózitása egyre magasabb. . Vagyis minél jobban meg vannak emelkedve a kutikulák, a haj annál védtelenebb és annál jobban ki van téve a külső károsodásnak.

Minden egyes növényi olaj és molekulái illeszkednek ezekbe a résekbe, így minden típusú hajhoz találhatunk megfelelő terméket.

Három típusú porózitás létezik

MAGAS POROZITÁSÚ HAJ

A haj porózitásának szintjét megvizsgálva három különböző hajtípus létezik:

  • Alacsony porózitású haj – jól záródó kutikulák jellemzik. Az ilyen haj vastag és nehéz, kifejezetten nehezen formázható. Ez a hajtípus is speciális ápolást igényel, hiszen könnyen elnehezedik, elveszti tartását és zsírosodik. A túl sok faggyútermelés jelentős hajhulláshoz vezet, ami meggyengült hajhagymákat eredményez (köszönhetően a rossz oxigén ellátottságnak).
  • Közepes porózitású haj – kissé elhajló kutikulák jellemzik. A nem megfelelő hajápolás lapos vagy göndör hajat is tud eredményezni. A közepes porózitású haj gyakran dehidratált, lapos vagy zsírosodásra hajlamos. Hajhagymái rosszul kondícionáltak, emiatt a haj elkezd hullani. A haj elváltozásait a nem megfelelő mennyiségű vitamin és ásványi anyag okozza.
  • Magas porózitású haj – meglehetősen nyílt és hosszan eltávolódó kutikulák jellemzik. Nagyon rossz állapotban lévő, száraz és sérült haj. Az ilyen haj fényét és vitalitását vesztett, gyakran sprőd és törékeny. Ami a legnagyobb baj, hogy az ilyen hajtípus sokkal könnyebben romlik le még rosszabb állapotra. Folyamatos ápolásra szorul ez a típus. Ha ilyen hajunk van, nagyon kell figyelnünk, nehogy még rosszabb helyzetet idézzünk elő.

Hogyan határozzuk meg hajunk porózitását?

Hajunk porózitása számos módon meghatározható. Ha van időnk és esetlen komolyabb a probléma, forduljunk szakemberhez, aki megvizsgálja hajunk és fejbőrünk állapotát.

Magunk is megviszgálhatjuk haunkat úgy, hogy frissen mosott hajunkat egy tál vízbe tesszük. Figyeljük meg mi történik a hajjal 10 perc után:

  • Ha lesüllyed a tál aljára, akkor hajunk magas porózitású; a kutikulák gyorsan beszívták a vizet.
  • Ha a tál közepe táján úszik a haj, akkor valószínűleg közepes porózitású a hajunk; közepes mértékben szívták be a vizet a kutikulák.
  • Ha hajunk úszik a viz felszínén, akkor alacsony porózitású hajunk van; a kutikulák nem engedik a vizet a haj belsejébe.

A legtöbb nő tisztában van hajának porózitásával, hiszen annak meghatározása valóban nem nehéz. Hajunk bekategorizálása igazán könnyű a három típus leírása alapján is.

Hogyan válasszunk olajat hajunk porózitásának ismeretében?

Ahogy már korábban szó volt róla, az olajok molekuláris összetevői miatt különböző olajok különböző hajtípusokhoz illenek. Vagyis pontosan ki tudjuk választani azokat az olajokat, amelyek nekünk hatni fognak. Például a kókuszolaj apró molekulái miatt tökéletesen illenek az alacsony porózitású haj pici nyílásaiba. Ugyanakkor ez az olaj magas porózitás esetén nem hasznos, mivel csak göndörítené a hajat. Összefoglalóan azt lehet mondani, hogy az olajok zsírsav tartalmára kell első sorban figyelnünk.

Az alábbi útmutatást érdemes követnünk:

  • Magas porózitású haj – magas többszörösen telített zsírsavakat (omega-3 és omega-6) tartalmazó olajok ideálisak.
  • Közepes porózitású haj – magas egyszeresen telített zsírsavakar (omega-7 és omega-9) tartalmazó olajok ideálisak.
  • Alacsony porózitású haj – magas saturated zsírsav (lauric acid, stearic acid, myristic acid) tartalmú olajok ideálisak.

Mely olajok alkalmasak az alacsony porózitású hajra?

A kis molekulájú olajok közül válasszunk:

  • Kókusz olaj
  • Shea vaj
  • Babassu olaj
  • Pálma olaj

Mely olajok alkalmasak a közepes porózitású hajra?

A közepes molekulájú olajok közül válasszunk:

  • Mogyorú olaj
  • Kamélia olaj
  • Moringa olaj
  • Mandula olak
  • Argán olaj
  • Macadámia olaj
  • Sárgabarack olaj

A nagy molekulájú olajok közül válasszunk:

A nagy molekulájú olajok közül válasszunk:

  • Sáfrányos szeklice olaj
  • Cédrus olaj
  • Szőlőmag olaj
  • Napraforgó olaj
  • Földi gesztenye olaj
  • Kukorica olaj
  • Ligetszépe olaj

Haj olaj – mire kell odafigyelni?

A haj olajok annyira népszerűvé váltak az utóbbi időben, hogy most már szinten minden márka készít olajos összetevőkkel kozmetikumot. Mielőtt elmennék kedvenc drogériánkba, érdemes tájékozódni, hogy milyen termékek léteznek és azok mit tudnak. Így elkerülhetőek a kellemetlen meglepetések és hajunkat is megkímélhetjük a rosszul kiválasztott termék okozta kellemetlenségtől.

  1. A haj olaj összetétele – össze nem illő olajok. Sok gyártó nem veszi figyelembe, hogy a kiválasztott olajok mennyire illenek össze és ami még fontosabb, mennyire illenek a haj porózitásához. Ehelyett a leghétköznapiasabbakat vagy a legnépszerűbbeket használják. Ettől a termék általában kevésbé hatékony és nem tudja kihasználni az olajokban rejlő potenciált.
  2. A haj olaj összetétele – rövid láncú zsírsavak (SCFA). Ezek nagyon nem jó alkoholok, amelyek irritálják a fejbőrt, allergiát okoznak és folyamatos használat esetén jól ki is száríthatják a hajat. Ezt tudva érdemes nem csak a haj olajak esetében figyelni ezekre, de minden más kozmetikai terméknél is inkább elkerülni. Rövid láncú zsírsavak például: alcohol denat., benzyl alcohol, isopropyl alcohol, ethanol alcohol.
  3. A haj olaj összetétele – kőolaj származékok és mesterséges színezékek jelenléte mesterséges tartósítószerekkel és szilikonokkal együtt ezek is bőrirritáló összetevők. Azt érdemes megjegyezni, hogy minél természetesebb összetevőkből áll a termék, annál jobb a hatás is. A legjobb termékekben a fenti káros anyagok egyike sem található meg, így bátran alkalmazhatóak a fejbőrön is.

Jó vásárlást!